Засоби захисту саду

Гербіциди на плантаціях ліщини

Боротьба з бур’янами є одним з головних агротехнічних заходів в садах і ягідниках. Бур’яни, відбираючи з ґрунту воду і поживні речовини, становлять серйозну конкуренцію для молодих дерев чи кущів, що призводить до їх слабкого росту, пізнішого входження в період плодоношення та зниження врожайності. Забур’янені плантації є чудовим місцем для життєдіяльності шкідників та гризунів, які в певні періоди пошкоджують молоді саджанці ліщини.

З огляду на неглибоке (поверхневе) залягання коріння молодих саджанців ліщини, не рекомендується застосування гербіцидів у перші два роки після закладання плантації. На третій рік їх застосування також слід обмежити і застосовувати в найнижчих дозах. Коли ґрунт достатньо підготований (оброблений від бур’янів) перед закладанням плантації, то взагалі не існує потреби застосування гербіцидів у перші два роки. Механічний догляд за допомогою сільськогосподарської техніки дозволяє знищити бур’яни в міжряддях, а довкола саджанців бур’яни знищуються вручну. Через 2-3 роки після посадки кущі, щорічне застосування гербіцидів є вкрай необхідним.

Беручи до уваги шлях проникнення гербіцидів в бур’ян, розрізняють гербіциди ґрунтові (проникають до сходячих частин, коренів і інших частин бур’янів, що пробиваються через поверхню ґрунту в часі сходів); долистні гербіциди (проникають в рослину через листя), а також гербіциди долистні і ґрунтові (проникають в рослину обома шляхами). Ґрунтові гербіциди повинні застосовуватись тільки перед появою бур’янів, долистні – виключно після їх появи, натомість долистно- ґрунтові застосовуються в обидва терміни. Доза ґрунтових гербіцидів повинна бути розрахована відповідно до фізичних й хімічних властивостей ґрунту. Після їх застосування слід уникати механічної обробки ґрунту в міжряддях без особливої потреби, оскільки це призводить до порушення контактної поверхні між гербіцидом і обприсканою поверхнею, і значно скорочує його дію в ґрунті.

В групі долистних гербіцидів слід виокремити контактні гербіциди та системні гербіциди. Ґрунтові гербіциди діють виключно системно. Контактні гербіциди, зазвичай, знищують надземні частини рослин, не ушкоджуючи коріння. Вони застосовуються для знищення дводольних (дволистних)  однорічників. Діють виключно на молоді рослини. Старші рослини не гинуть, дещо затримується лише їх розвиток, а багаторічні бур’яни відростають навіть після знищення їх надземної частини.

Системні гербіциди знищують різні органи бур’янів, часто віддалені від місця проникнення гербіциду. Контактні гербіциди діють швидко, процес знищення рослин системними – значно довший.

Ґрунтові гербіциди

Після нанесення гербіцидів (обприскування ґрунту), вони залягають на поверхні ґрунту і під його поверхнею, знищуючи будь-які бур’яни, що кілкуються, і молоді сіянці, застосовані в більших дозах, ґрунтові гербіциди знищують також і багаторічні бур’яни. Гербіцидами, що застосовуються в зерняткових і кісточкових садах, а також в ягідниках, є Kerb 50 WP (2-5 кг/га) та Casaron 6,75 GR (40-0 кг/га) чи інші, що зареєстровані для садових робіт в даному році. Kerb не застосовується на пересушених, торфяних та інших ґрунтах, що містять велику кількість органічних субстанцій, а також у випадку, коли температура при поверхні ґрунту вища, ніж 15 С. Більші (ніж рекомендовані) дози препаратів можна застосовувати на старших плантаціях. Цей засіб слід застосовувати у фазі спокою дерев, найкраще пізно восени.

Casoron – це гранульований засіб. Залягає в ґрунті протягом 3-6 місяців.

Долистні гербіциди (контактні)

Знищують зелені частини рослин (листя і молоді пагони) при контакті з ними. Контактні гербіциди чудово борються з однорічними бур’янами, винищуючи їх і уповільнюють ріст багаторічних бур’янів. На плантації їх слід застосовувати в безвітряну погоду, щоб краплі гербіцидів не потрапили на листя кущів ліщини.

Перше обприскування цими гербіцидами зазвичай виконуємо на початку травня, а іноді уже і в кінці квітня (коли зазеленіють бур’яни), а наступне кожних 6-8 тижнів (в період появи бур’янів).

Препаратом, що найчастіше застосовується, є Basta 150 SL, що вживається в дозі 3-6 л на 1 га, в залежності від ступеня забур’яненості та віку плантації. Гербіцид призначений для боротьби з одно- та дводольними бур’янами. Не обприскувати засобом листя та нездерев’янілі пагони дерев та кущів, з огляду на можливість їх ушкодження, не обприскувати мокрі рослини, а також не використовувати за менш, ніж 6 годин до дощу.

Засіб втрачає фітотоксичність при контакті з ґрунтом. Низькі температури і суха погода знижують ефективність його дії.

Для збільшення ефективності можна застосовувати суміші:

  1.  Basta 150 SL (3-6 л/га) + Chwastox Extra 300 SL (3-3,5 л/га)
  2.  Basta 150 SL (3-6 л/га) + сульфат амонію (10 кг/га)

 

Системні гербіциди

Це найчисельніша група гербіцидів. Деякі з них нищать усі види рослин (Aminopielik Standard 600 SL – 1,5 л/га; Sadofosat – 350 SL – 5-7 л/га); інші діють селективно, тобто, наприклад, знищують тільки рослини дводольні, широколистні (Chwastox 750 SL – 1,3 л/га; Chwastox Extra 300 SL – 3-3,5 л/га; Starone 250 EC – 1,5-2 л/га), або ж тільки однодольні, вузьколисті, наприклад, трави (Targa Super 0,5 ES – 1-4 л/га). Системні гербіциди наносимо на листя бур’янів. З листя вони швидко переміщаються по всій рослині аж до коренів, та повністю знищують її. Багаторічні рослини гинуть через два тижні після обприскування і в подальшому взагалі не відростають. В період від обприскування до цілковитої загибелі бур’янів, механічна обробка ґрунту не застосовується.

Системні гербіциди вибираємо відповідно до ступеня забур’янення та віку плантації: Раундап 360 SL чи Раундап MAX 680 SG, це засоби, діючою речовиною у яких є гліфосат. Ці засоби швидко знищують будь-які бур’яни, але є небезпечними для кущів та дерев, особливо молодих. На плантаціях ліщини Раундап повинен застосовуватись не раніше, ніж на 3-й рік після посадки, завжди в безвітряну погоду, найкраще рано вранці чи ввечері. Необхідно стежити, щоб гербіцид не потрапив на листя дерев, бо в такому випадку він спричинить складні порушення в їх розвитку (ушкодження листя, ослаблення росту, і навіть завмирання (знищення) куща).

Аналогами Раундап є: Agro Glyphosat, Avans Premium, Gallup, Rofosat, Taifun). Вони досить добре нищать пирій, а також інші одно- та дводольні бур’яни (однорічні та дворічні). Термін дії засобу становить 3 тижні, перші ознаки загибелі бур’янів спостерігаються вже через 7-10 днів.

З огляду на високу вартість гербіцидів і обов’язок охорони навколишнього природного середовища, слід знищувати бур’яни на плантації як можна меншими дозами гербіцидів.

Для навколишнього природного середовища особливо небезпечними є гербіциди, що довго знаходяться в ґрунті, бо вони можуть потрапити до криниць, рік і ставків, а також і на нижче розташовані поля.

Опади, що випадають через 3 години після внесення гербіцидів, не впливають на ефективність дії засобу.

Терміни застосування гербіцидів

Ґрунтові гербіциди, котрі знищують бур’яни перед їх появою (Casoron 6,75 GR), слід застосовувати по вологому ґрунту, рано навесні. Kerb 50 WP – тільки восени чи взимку, якщо це дозволяють погодні умови, бо найкраще він нищить бур’яни за низьких температур.

Долистні гербіциди застосовуються навесні, на молоді бур’яни, зазвичай від початку травня. Basta і Chwastox добре діють при температурі 15-20С, не ефективні при температурі нижче 10С. Більшість гербіцидів діє незалежно від температури. Для знищення дорослих бур’янів необхідні більші дози гербіцидів, що збільшує їх вартість і створює більшу небезпеку щодо пошкодження кущів і отруєння навколишнього середовища.

Для обприскування грунтовими гербіцидами, належить так приготувати обприскувач, щоб на 1 га поверхні розхід суміші становив близько 600 л. Для обприскування долистними гербіцидами достатньою буде менша кількість суміші на 1 га – 200-400 л, аби надлишкова кількість суміші не стікала з листя до ґрунту. Для Раундап і йому подібних препаратів застосовується 120-200 л суміші на 1 га, причому обприскувач слід обладнати спеціальними закінченнями, що обмежують розприскування.

Найбільшою проблемою при застосуванні гербіцидів є вітер. У вітряну погоду заборонено обприскувати долистними гербіцидами, бо можна знищити всю плантацію. Вітри слабнуть зазвичай під вечір. Влітку можна застосовувати гербіциди рано вранці.

Засоби, що збільшують ефективність гербіцидів (адьюванти)

Адьюванти дозволяють зменшити дозу гербіцидів на 20-25% без зниження ефективності їх дії. Крім того, вони збільшують ефективність гербіцидів, що застосовуються у несприятливих умовах (посуха, високі температури).

До засобів, що підвищують ефективність дії гербіцидів належать:

Сульфат амонію - покращує дію Rayngan та Basta, застосовується в дозі 5-10 кг/га.

Adpros 850 SL – прилипач, що збільшує контактні властивості гербіциду і зменшує його змивання дощем та сильною росою.

Основні умови застосування гербіцидів

Застосовуючи на плантаціях ліщини гербіциди, обов’язково слід пам’ятати про наступні умови:

  • Гербіцидом необхідно рівномірно обприскувати усю поверхню, що підлягає обробці.
  • Рекомендовані дози стосуються 1 га фактичної поверхні, що обприскується, а не 1 га плантації.
  • Не підвищувати рекомендовані дози, особливо ґрунтових гербіцидів. Рекомендовані дози достатньо ефективні для боротьби з бур'янами, а їх збільшення часто призводить до пошкодження кущів та дерев.
  • Ґрунтові препарати застосовувати тільки 1 раз на рік. Їх повторне застосування призводить до ушкодження кущів.
  • Застосовувати гербіциди лише в рекомендованих термінах. Це призводить до високої ефективності боротьби з бур'янами.
  • Долистні гербіциди, особливо системні, вносити дуже обережно, уникаючи обприскування листя, молодої кори і пагонів.

Техніка застосування гербіцидів

На невеликих плантаціях бур'яни можна знищувати за допомогою ранцевого оприскувача , обладнаного насадкою типу Polijeet, для гербіцидів. Ці насадки виробляються в різних кольорах, в залежності від видання рідини за 1 хв. При тиску 0,1 МРа їх видання рідини за 1 хв становить:
червона – 2,0 л
голуба – 1,4 л
жовта – 0,5 л

Для обприскування більших поверхонь застосовується механізований оприскувач (Sleza, Termit) зі спеціальною балкою для розпилювання гербіцидів, підвішеною спереду чи ззаду трактора.

Балка  обладнана насадками Polijeet, Teejeet чи іншими. Висота її розташування, відстань між розпиляючи ми насадками та кут встановлення насадок повинні бути такими, аби можна було нанести рівномірну дозу гербіциду на поверхню, що обприскується, але при цьому не обприскати листя кущів.

На молодих плантаціях утримуємо гербіцидні смуги досить вузькі, шириною 1,0-1,5 м, на старших – до 2 м.

Перед кожним обприскуванням, незалежно ручним чи механічним оприскувачем, слід виконати пробу чистою водою, аби визначити, яку поверхню можна обприскати даною кількістю розчину. Для ранцевого оприскувача досить 5л води, для механізованого – 100 л. Після закінчення обприскування слід добре прополоскати оприскувач теплою водою від залишків гербіциду.

Подільська асоціація виробників горіхів і саджанців ліщини «Золотий горішок» © 2020 | сайт створено в adgrafics